Złaz, czyli wyjazdowe warsztaty drużynowych i szefów jednostek zrealizowaliśmy w ramach zadania publicznego finansowanego z środków budżetu Gminy Miejskiej Żory. Działanie jest również współfinansowane w ramach Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych 2018-2030.

Po dokonaniu analizy sytuacji naszego hufca oraz wykonaniu analizy ryzyka postanowiliśmy zrealizować projekt, który pomoże nam zmotywować do działania oraz zintegrować kadrę po długiej przerwie związanej z pandemią wirusa COVID-19. W wyjeździe mogli wziąć udział tylko drużynowi oraz czynni instruktorzy. Jako miejsce wyjazdu wybraliśmy Schronisko Głodówka w Bukowinie Tatrzańskiej. To schronisko harcerskie z duszą, z którego można podziwiać cała panoramę Tatr Wysokich.

Pierwszym elementem Złazu była piesza wędrówka, podczas której uczestnicy mieli za zadanie opracować system kategoryzacji jednostek. Dzięki niemu drużyny i gromady będą miały jasno określone zasady oraz warunki, które muszą spełnić, aby ich jednostka osiągnęła kolejny poziom rozwoju. Wędrówkę rozpoczęliśmy w Bukowinie Tatrzańskiej, skąd udaliśmy się na Rusinową Polanę. Po krótkiej przerwie przeszliśmy dalej na Gęsią Szyję, skąd udaliśmy się na Rówień Waksmundzką. Dolina Waksmundzka, przez którą trawersowaliśmy jest najdzikszą doliną Tatr. Wędrówkę zakończyliśmy znów na Rusinowej Polanie. Dla wielu z uczestników była to pierwsza wędrówka po tatrzańskich szlakach. Całą trasę pokonaliśmy przy wsparciu przewodnika tatrzańskiego – pana Antka, którego serdecznie pozdrawiamy.

Drugą częścią była wizyta w termach w Bukowinie Tatrzańskiej. Było mokro, gorąco i… inspirująco. Jak się okazuje rozmowy rozwojowe można prowadzić nawet w jacuzzi! Istotną częścią Złazu były warsztaty instruktorskie, które poprowadziły druhny harcmistrzyni Anna Buksa i harcmistrzyni Katarzyna Hońska-Guzik. Podczas zajęć uczestnicy rozwijali swoje umiejętności interpersonalne. Szczególny nacisk został położony na pracę z przybocznymi, czyli następcami naszych obecnych drużynowych. Drugi blok został poświęcony metodzie harcerskiej, czyli sposobom jak pracować, aby uczyć aktywnie, poprzez działanie, z uwzględnieniem indywidualności i wzajemności oddziaływań.

Złaz kadry hufca to dopiero początek! Projekt Zjedz tę żabę będzie kontynuowany przez kolejne trzy miesiące. Już niedługo dowiecie się, co jeszcze przygotowaliśmy!

Projekt Zjedz tę żabę jest realizowany w ramach zadania publicznego, finansowanego z środków budżetu Gminy Miejskiej Żory.

Zajęcia harcerskie wspiera Rządowy Program Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych 2018-2030.