O drużynieKadra drużynyHistoria Drużyny

„Jedynka” – 1 ŻDH „Wigry” to drużyna z Kleszczówki i Kleszczowa zrzeszająca uczennice klas 4-6 szkół podstawowych. Ogniska, szałasy są tu na poziomie dziennym – jeśli to lubisz i masz ochotę pobiegać z mapą po lesie, to dołącz do nas !

Zbiórki zaczynamy w każdą sobotę o 10.00.

Bieżące informacje możecie śledzić na naszej stronie w serwisie Facebook:

pwd. Karolina Wyleżoł HO- drużynowa.

karolina.wylezol@zhp.net.pl

dh. Dominika Jakubiak – opiekun drużyny.

sam. Maria Płaczek – przyboczna.

pion. Hanna Koroszec – przyboczna.

Wszystko zaczęło się od grupki przyjaciół z bloku. W 1989 roku postanowili oni założyć drużynę harcerską, ale ze względu na tamtejsze czasy musieli się dogadać z harcerzami z drużyny harcerskiej z Bytomia, żeby tamci pozwolili tej grupce przyjaciół na działanie w Żorach jako filia. Dopiero w 1990 roku powstała 1 Środowiskowa Drużyna Harcerska „Wigry”, która swoimi zwyczajami i sposobem działania nawiązywała do Szarych Szeregów. W 1995 roku drużyna rozrosła się do takiego stopnia, że ówczesna rada drużyny „Jedynki” postanowiła stworzyć trzy drużyny: 1 Środowiskową Drużynę Harcerską „Wigry”, 2 Męską Drużynę Harcerską „Wigry”, 3 Drużynę Harcerską „Wigry”. Te trzy jednostki zaczęły działać jako szczep BS-227. Warto wspomnieć, że wtedy nasze środowisko liczyło ok. 120 osób! Niestety, w następnych latach drużyny zaczęły się rozsypywać, aż w 2013 roku ostała się tylko „Jedynka”, która liczyła sobie trzech członków. W tym roku również odbyło się spotkanie wszystkich ludzi związanych z środowiskiem, od małej grupki przyjaciół, która założyła środowisko, aż do ich wszystkich podopiecznych i podopiecznych tych podopiecznych. Oprócz wspólnych wspomnień i spotkań po latach postanowiono, że nastąpi reaktywacja drużyny. I tak się stało.