Kalendarium harcerskie

Wrzesień 2022

To bardzo intensywny czas w działaniu naszego hufca. W tym miesiącu udało się skutecznie rozpocząć pracę w drużynach i gromadach oraz przygotować się do Zlotu i Zjazdu Chorągwi Śląskiej ZHP.

10.09.2022 – Harcerski Start

10 września odbył się Harcerski Start, który zainaugurował Jubileuszowy Rok, przygotowujący zuchów i harcerzy do Obchodów 90-lecia Hufca ZHP Żory. W Starcie wzięło udział 79 zuchów, 40 harcerzy, 39 harcerzy starszych oraz wędrownicy i instruktorzy, którzy wspierali działania związane z przygotowaniem i przeprowadzeniem imprezy. W ramach startu obyła się Gra Terenowa z wykorzystaniem technologii QR Kod. Trasę zuchową przygotowała komendantka hufca – hm. Anna Buksa, a trasy harcerską i starszoharcerską – drużynowa 157 DH Smoki pwd. Wiktoria Zychowicz.

Dodatkową atrakcją dla uczestników był warsztaty tematyczne, które przygotowali i przeprowadzili instruktorzy naszego hufca:

(1) Scrapbooking – hm. Anna Buksa,

(2) Wyszywanie proporców – hm. Katarzyna Hońska-Guzik,

(3) Szkutnia – hm. Mateusz Buksa oraz

(4) Gotowanie i kuchnia leśna – hm. Krzysztof Cogiel.

Po zakończeniu atrakcji wszyscy spotkaliśmy się w Parku Piaskownia na uroczystym apelu, na którym szały kolejne zmiany w strukturze naszego hufca:

1. Powołano do życia Próbną Drużynę Harcerek, której drużynową została sam. Karolina Wyleżoł.

2. Powołano do życia Próbną Drużynę Starszoharcerską, której drużynowym został pwd. Mieczysław Kudłaciak.

3. Na wniosek drużynowych powołano Szczep Harcerski Wolfgang, którego komendantką została phm. Karolina Wawrzyczek.

4. Powołano Klub Specjalnościowy – Specjalność Obronna, którego szefową została phm. Adriana Kowalkowska.

11.09.2022 – Zjazd Nadzwyczajny Hufca

W siedzibie Centrum Aktywności Lokalnej w Żorach (w budynku Dworca Kolejowego) odbył się Zjazd Nadzwyczajny Hufca zwołany w celu wyboru delegatek na Zjazd Chorągwi Śląskiej. W wyniku wyborów wybrane zostały hm. Katarzyna Hońska-Guzik oraz phm. Marta Rybak, które wraz z komendantką hm. Anną Buksą stworzą żorską delegację na Zjazd Chorągwi. Na Zjeździe obecnych było 24 osoby z 27 uprawnionych do głosowania.

10-11.09.2022 – Gra Nocna Cichociemni

Patrol z naszego hufca w składzie: Jakub Tetla (zastępowy), Mariusz Mikołajec, Mateusz Kania wraz z opiekunem Tomaszem Góreckim wziął udział w Grze Nocnej Cichociemni, organizowanej przez Hufiec Ziemi Cieszyńskiej.

09.09.2022 – Harcerski Start Szczepu Dębina

Szczep Dębina rozpoczął rok harcerski 2022/2023 zakopując Kapsułę Czasu na strzelnicykulowej w lesie Dębina.

Sierpień 2022

Miesiąc odpoczynku, ale również przygotowania naszej kadry do działania. Dzięki zaangażowaniu druhny Marty Rybak po raz kolejny spotkaliśmy się na Złazie Kadry.

26-28.08.2022 – Złaz Kadry Hufca

Przed rozpoczęciem kolejnego roku naszej służby spotkaliśmy się na corocznym Złazie Kadry Hufca, który dedykowany jest drużynowym i instruktorom pracującym na rzecz hufca. Tym razem rozpoczęliśmy od górskiej wędrówki – ze schroniska w Rajczy przeszliśmy spacerem do schroniska na Hali Boraczej, skąd niebieskim szlakiem zeszliśmy do Rajczy. Kolejnym ważnym etapem naszego Złazu były warsztaty, a właściwie rozmowy instruktorskie na temat przyszłości naszego hufca. Wieczorem wybraliśmy się na Festiwal Danielka do Ujsołów. Niedzielę spędziliśmy aktywnie w Parku Linowym w Glince – serdecznie polecamy. Był to dla nas naprawdę intensywny i wartościowy czas.

Komendantką Złazu była (jak co roku) druhna phm. Marta Rybak.

Harcerska Akcja Lato w pełni!

25/07.2022 – 07.08.2022 – Obóz 90 HDW w Zarzęcinie

Obóz Jungów i Kadetów odbył się na bazie obozowej w Zarzęcinie, nad zalewem Sulejowskim.

Komendantka formy: phm. Dominika Darul

09.07.2022-23.07.2022 – Obóz Szczepu Dębina w Kokotku

Obóz harcerzy ze Dębina odbył się na bazie obozowej w Kokotku.

Komendant formy: pwd. Jakub Warzecha

04.07.2022-17.07.2022 – Obóz Szczepu Pora na Przygodę w Janowie

Obóz harcerzy ze Szczepu Pora na Przygodę odbył się na bazie obozowej w Janowie.

Komendantka formy: pwd. Wiktoria Zychowicz

27.06.2022 – 01.07.2022 – Półkolonie Zuchowe Szczepu Pora na Przygodę

Zuchy z gromady 9 GZ Dzielne Wilczki oraz 156 GZ Bractwo Kamyka wzięły udział w półkoloniach zuchowych zorganizowanych w Żorach – na terenie Parku Piaskownia.

Komendantka formy: phm. Karolina Wawrzyczek

24.06.2022-27.06.2022 – Kolonia zuchowa 90 HDW

Pierwsza kolonia, która rozpoczęła tegoroczną harcerską akcję letnią. Kolonia zrealizowana została w oparciu o program wychowania wodnego dla Załogi Wilczków S.Z.K.W.A.Ł. Kolonia obyła się w Żorach – na terenie Parku Piaskownia.

Komendantka formy: phm. Dominika Darul