Harcerska Służba Krwi

Harcerska Służba Krwi przy Komendzie Hufca Żory została Powołana do istnienia jesienią 1997 r. po pamiętnej wielkiej powodzi. Wskrzesiliśmy tym samym ideę, która sięga czasów okupacji, kiedy to Harcerska Służba Krwi powstała po raz pierwszy w Warszawie we wrześniu 1939r. Założycielami i pierwszymi krwiodawcami w Żorach byli dh pwd Marek Gwóźdź oraz dh Agnieszka Charaziak-Kovács.

Pierwsze akcje krwiodawstwa odbywały się na terenie Komendy Miejskiej Policji w Żorach wspólnie z Policyjnym Klubem HDK. Ze względu na rosnąca liczbę harcerskich krwiodawców w 1999 r. Harcerska Służba Krwi zaczęła organizować samodzielne akcje. Naszym celem jest dotarcie z ideami krwiodawstwa, harcerstwa i Czerwonego Krzyża do ludzi młodych. 18-latkowie już po pierwszym oddaniu krwi widzą jak mogą pomagać innym, jak, dzieląc się tym najcenniejszym darem, mogą być potrzebni. Na początku było bardzo mało osób chętnych do oddawania krwi.

Na pewno wpływa to pozytywnie na ich osobowość i po czucie własnej wartości. W ten sposób honorowe krwiodawstwo pełni też funkcję wychowawczą ale HSK jest otwarta na wszystkich ludzi. W naszych szeregach są nie tylko harcerze i młodzież, ale całe rodziny. Od 2001 r. widoczna jest tendencja przyłączania się do HSK dawców, którzy od wielu już lat oddawali krew w ramach innych klubów. Rekordziści oddali już po ponad 40l. krwi. Wiele osób przyłączało się do HSK na Wielkiej Orkiestrze świątecznej Pomocy w 2002 r., kiedy w ramach Wielkiego Finału zorganizowaliśmy po raz pierwszy akcje krwiodawstwa oraz zbierania czekolad dla dzieci z domów dziecka. Odtąd corocznie bierzemy udział w WOŚP, a słodycze regularnie z każdej akcji trafiają do dzieci z PDD w Rybniku, Pszczynie, Jastrzębiu i Gorzyczkach. Przy udziale naszym i sponsorów przekazaliśmy dla nich również paczki świąteczne.
Organizowaliśmy akcje krwiodawstwa w różnych miejscach:

• Halach sportowych
  • Pod namiotem
  • W szkołach
  • Wagonach kolei wąskotorowej
  • Miejskich Ośrodkach Kultury
  • Klubach osiedlowych

Obecnie korzystamy z gościnności Osiedlowego Klubu „REBUS”,gdzie odbywają się nasze comiesięczne akcje planowe. ze względu na stale rosnącą liczbę dawców podzieliliśmy dawców na dwa zespoły aby uniknąć spiętrzeń na naszych akjach, ale kolejki do oddawania krwi są zawsze!
Do dzisiaj w naszym klubie oddało krew ponad 2500 osób. Z tego około 1500 to nasi zdeklarowani klubowicze.

Przez lata naszej działalności zebraliśmy ponad 2.5 tony krwi. Kilkudziesięciu dawców nabyło uprawnienia do tytułu Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi różnych stopni. Na każdej akcji jest około 30-40 dawców pierwszorazowych. Naszą działalnością chcemy sprawić, by oddawanie krwi stało się modne. Dzięki temu przyciągamy młodych ludzi, którzy, mamy nadzieję, zostaną wieloletnimi dawcami i propagatorami idei honorowego krwiodawstwa w swoim otoczeniu. Chcemy nieść pomoc wszystkim potrzebującym krwi. Przez nasze grono prowadzących przewinęło się już bardzo dużo osób za co im bardzo serdecznie dziękujemy, każda z tych osób coś swą osoba wniosła do klubu i dla tego tez działamy coraz prężniej. Naszym atutem są też nasze dzieci z domów dziecka, jak jedziemy do nich z podarunkami to opowiadamy o naszych krwiodawcach i wszystkim co związane jest z ideą oddawania krwi na świecie, dzieci są tak bardzo kochane i ciekawe całego pomysłu…