Celem zadania była organizacja zajęć edukacyjnych dostosowujących kapitał ludzki do wymogów rynku pracy, w szczególności poprzez udział grupy młodzieży w specjalistycznych kursach przygotowujących do pracy podczas wypoczynku dzieci i młodzieży. W ramach projektu zrealizowane zostały dwa działania, których adresatami była młodzież, która wchodzi na rynek pracy oraz osoby dorosłe, które planują zwiększenie swoich kompetencji zawodowych.

W ramach tego zadania zrealizowaliśmy dwa szkolenia podnoszące kompetencje zawodowe:

1) Kurs wychowawców kolonijnych, 15-16 oraz 21-22 maja 2021

Kurs został zrealizowany przy współpracy z Ośrodkiem Kształcenia Nauczycieli i Instruktorów Chorągwi Śląskiej Związku Harcerstwa Polskiego. Ośrodek ten tworzą specjaliści w dziedzinie pedagogiki i wychowania – nauczyciele, wykładowcy akademiccy, specjaliści z zakresu sportu i rekreacji, którzy posiadają kompetencje wymagane przez Kuratora Oświaty do prowadzenia tego rodzaju kursów. Szkolenie uzyskało akredytację kuratorium Oświaty. Plan szkolenia zatwierdzony przez Kuratorium stanowi załącznik do niniejszego sprawozdania.

W ramach organizacji kursu zakupiono niezbędne materiały szkoleniowe w tym sprzęt sportowy oraz materiały plastyczne, jak również zapewniono uczestnikom wyprawki – zestawienia dokumentów i regulacji prawnych dotyczących pracy wychowawcy kolonijnego.

W kursie wzięło udział 20 osób.

Ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczenstwa uczestników w związku z pandemią wirusa COVID-19, za zgodą Śląskiego Kuratora Oświaty kurs został przeprowadzony w formie hybrydowej (zajęcia wykładowe poprzez aplikację MS Teams,  zajęcia sportowe oraz z pierwszej pomocy w małych grupach na świeżym powietrzu oraz egzamin w formie stacjonarnej, z zachowaniem dystansu społecznego).

2) Kurs kierowników wypoczynku, 29-30 maja 2021

W ramach organizacji kursu zapewniono uczestnikom wyprawki – zestawienia dokumentów i regulacji prawnych dotyczących pracy kierownika wypoczynku.

W kursie wzięło udział 14 osób (lista obecności), co przekracza założone zainteresowanie (planowano: 10 osób).

Ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa uczestników w związku z pandemią wirusa COVID-19, za zgodą Śląskiego Kuratora Oświaty kurs został przeprowadzony w formie hybrydowej (zajęcia wykładowe poprzez aplikację MS Teams,  zajęcia z pierwszej pomocy w małych grupach na świeżym powietrzu oraz egzamin w formie stacjonarnej, z zachowaniem dystansu społecznego).

Zaangażowanie wkładu osobowego:

Do przeprowadzenia szkoleń zaangażowano wolontariuszy związanych z hufcem, którzy posiadają niezbędne kwalifikacje do koordynowania projektu oraz wsparcia kursów w dziedzinie pierwszej pomocy.

Zaangażowanie wkładu rzeczowego:

Podczas realizacji zadania publicznego wykorzystano następujące zasoby Hufca ZHP Żory:

• Lokal położony na os. Sikorskiego 52 wraz z wyposażeniem do prowadzenia zajęć (rzutnik multimedialny, sala konferencyjna, nagłośnienie niezbędne do zajęć sportowych);
  • Wyposażenie do prowadzenia zajęć pierwszej pomocy, w tym fantom, defibrylator, AED oraz sprzęt medyczny niezbędny do zajęć prowadzonych na obu formach szkoleniowych;
  • Oprogramowanie do pracy zdalnej – pakiet MS Ofiice 365 z dostępem do aplikacji Teams oraz Sharepoint;

Poprzez realizację zadania publicznego pn. Wypoczynek – nowe kompetencje zawodowe osiągnięto następujące rezultaty:

Rezultaty twarde:

1) Zorganizowano kurs wychowawców kolonijnych zatwierdzony przez Kuratorium Oświaty w wymiarze 36 godzin – rezultat osiągnięty

2) Zorganizowano kurs kierowników placówek wypoczynku zatwierdzony przez Kuratorium Oświaty – 10 godzin – rezultat osiągnięty

Rezultaty miękkie:

1) Objęcie grupy 20 osób kursem wychowawców kolonijnych – rezultat osiągnięty

2) Objęcie grupy 10 osób kursem kierowników placówek wypoczynku – rezultat osiągnięty; przekroczono zakładany poziom realizacji rezultatu o 4 osoby

3) Nabycie nowych kompetencji zawodowych przez młodych ludzi i mieszkańców miasta – rezultat osiągnięty

4) Zwiększenie potencjału kapitału ludzkiego Gminy Miejskiej Żory – rezultat osiągnięty

5) Zwiększenie atrakcyjności oferty wakacyjnej w Gminie Miejskiej Żory – rezultat osiągnięty

6) Uzyskanie możliwości organizacji kolejnych form wypoczynku na terenie miasta (np. Lato w Mieście, półkolonie, obozy dla dzieci) – rezultat osiągnięty