Artykuł powstał w oparciu o zwiady przeprowadzone przez harcerzy z 157 Drużyny Harcerskiej Smoki. Materiały źródłowe przygotowali: Bartosz Sikora (TUTAJ), Natalia Okuniewicz (TUTAJ), Emilia i Krzysztof Szpyrka (TUTAJ) oraz Patrycja Wypych (TUTAJ) i Borys Błażejewski (TUTAJ).

Pomnik Ofiar Zbrodni Katyńskiej

W naszym mieście, od 1995 roku, przy komendzie miejskiej policji stoi pomnik poświęcony ofiarom zbrodni – policjantom i oficerom Rezerwy Wojska Polskiego z Żor, którzy zginęli w obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Wmurowane są tam trzy urny z ziemią z cmentarzy w Charkowie, Miednoje i Katyniu. 13 kwietnia obchodzimy w naszym kraju Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Święto zostało ustanowione w hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich z 5 marca 1940 r.

Co roku 13 kwietnia żorscy urzędnicy, radni oraz przedstawiciele miejskich instytucji w samo południe oddają hołd ofiarom zbrodni katyńskiej.

Zbrodnia katyńska

Seria masowych egzekucji dokonanych przez radziecką tajną policję NKWD w kwietniu i maju 1940 roku, poprzez rozstrzelanie co najmniej 21 768 obywateli polski, spośród których ponad 10 tys. było oficerami wojska polskiego i policji państwowej, na mocy decyzji najwyższych władz związku radzieckiego.