RAJD HISTORYCZNY

POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ

OPIS RAJDU

Rajd Historyczny „Wtynczŏs na Ślonsku” jest cyklicznym przedsięwzięciem organizowanym przez Komisję Historyczną Hufca ZHP Żory dla harcerzy z całego województwa. Naszym celem jest krzewienie historii regionu w sposób ciekawy, aktywny, angażujący i co najważniejsze, zgodny z metodą. Każda edycja rajdu opisuje wybrany wycinek historii i stąd też wzięła się nazwa – „Wtynczŏs na Ślonsku”, czyli wtedy na Śląsku. Na uczestników czekają liczne zadania wymagające sprytu, wiedzy i tężyzny fizycznej. Z każdą edycją liczba osób biorących udział wzrasta i niech tak pozostanie!

Obecnie staramy się implementować mechaniki znane z gier typu LARP i jednocześnie regularnie jeździmy na inne harcerskie rajdy, co pozwala czerpać z doświadczeń innych zespołów i być na bieżąco ze światowymi trendami.

WSPOMNIENIA

I Edycja Gry Miejsko-Terenowej „Wtynczŏs na Ślonsku”

02-03.05.2021 Żory

Początek przygody Komisji Historycznej z samodzielną organizacją gier. Z racji okrągłej, setnej rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego, właśnie ono było motywem przewodnim.

W trakcie etapu nocnego, harcerze starsi musieli stawić się w sztabie powstańczym i wziąć udział w akcji wymierzonej przeciwko niemieckim bojówkom przechowującym zapasy i amunicję, jednocześnie omijając patrole włoskich żołnierzy.

Etap dzienny postawił przed uczestnikami takie zadania, jak przejażdzka wozem pancernym, transport rannego, gotowanie wodzionki, itd.

W I edycji wzięło udział ponad 100 osób!

II Edycja Gry Miejsko-Terenowej „Wtynczŏs na Ślonsku”

01.05.2022 i 03.05.2022 Żory

Fabułą drugiej edycji rajdu były zmagania przedwojennych harcerzy w sierpniu 1939 roku oraz w trakcie niemieckiej okupacji.

Etap nocny odbył się na tzw. „małych piaskach” i polegał na rozbiciu szajki nazistowskich partyzantów, co było oparte o prawdziwe wydarzenia z Żor.

Etap dzienny przewidywał cichą walkę z okupantem, polegającą na ratowaniu polskich książek, podkładaniu ładunków wybuchowych, zamachach na niemieckich dygnitarzy, itd.

III Edycja Rajdu „Wtynczŏs na Ślonsku”

19-21.05.2023 Żory

Pierwszy pełnoprawny RAJD pod szyldem „Wtynczŏs na Ślonsku”. W trakcie tej edycji postawiliśmy na pewne mechaniki z LARP-a, czyli odgrywanie ról i ciągłość fabuły przez cały weekend.

Tym razem uczestnicy wcielili się w człnków antykomunistycznej partyzantki na Górnym Śląsku po Drugiej Wojnie Światowej. Przez trzy dni musieli unikać patroli KBW, MO oraz RKKA. Nie było to łatwe zadanie, ale wielu śmiałkom się udało i napsuli dużo krwi nowej władzy.