Wędrownicy, czyli młodzież z Hufca ZHP Żory organizują kolejny wyjazd. Tym razem będzie to Rejs morski żaglowcem Baltic Beauty. Wyprawa odbędzie się dopiero w sierpniu 2023 roku i będzie okazją do przeżycia niezapomnianej przygody oraz szkolenia w umiejętnościach żeglarskich. Już dzisiaj warto wspomnieć, że realizacja projektu jest wspierana przez Miasto Żory.

Baltic Beauty to piękny żaglowiec, który wyróżnia się tradycyjnym wyglądem i charakterem. Statek został zbudowany w 1926 roku, a jego pierwotnym przeznaczeniem była żegluga rybacka. Obecnie jest to wyjątkowy obiekt, który umożliwia organizację rejsów turystycznych oraz szkoleniowych.

Dziś planujemy naszą wyprawę. Chcemy odwiedzić kraje nadbałtyckie, gdzie nawiążemy współpracę ze skautami, ale przede wszystkim chcemy przeżyć ten rejs – ucząc się umiejętności żeglarskich i wspólnie pracując na jachcie. To dla wielu z naszych młodych instruktorów jedyna szansa, aby wziąć udział w tego rodzaju przygodzie. – mówi hm. Krzysztof Cogiel, pomysłodawca wyjazdu.

Zdobyte podczas rejsu doświadczenie będzie dla wędrowników nie tylko cenną wiedzą, ale również pozwoli na rozwijanie umiejętności interpersonalnych, pracy zespołowej oraz kreatywności. Rejs morski to doskonała okazja do przetestowania swoich granic i pokonania własnych słabości. Życie na statku jest też sprawdzeniem metody harcerskiej w praktyce – w takich sytuacjach system małych grup i metoda harcerska mają szanse zadziałać w 100% praktycznie i naturalnie.

Warto dodać, że realizacja projektu Rejs morski żaglowcem Baltic Beauty jest wspierana finansowo przez Miasto Żory. Nasi wędrownicy pokrywają zdecydowaną większość kosztów tej wyprawy, jednak władze miasta doceniły wartość przedsięwzięcia i zdecydowały o wsparciu finansowym naszej inicjatywy. Mam nadzieję, że ten wyjazd będzie nie tylko niesamowitą i niezapomnianą przygodą, ale również szansą do poszerzenia horyzontów.  – podkreśla hm. Anna Buksa, komendantka Hufca ZHP Żory.

Organizacja rejsu to ogromne przedsięwzięcie, które harcerze organizują już od stycznia tego roku. Załoga już w komplecie, teraz pracuje nad dokładną trasą i programem rejsu. W rejsie weźmie udział 20 osób – wolontariuszy, którzy przez cały rok prowadzą działalność wychowawczą w gromadach zuchowych i drużynach harcerskich żorskiego hufca.