19 sierpnia w Katowicach, w godzinach wieczornych, grupa śmiałków z Żorskiego Hufca spotkała się na dworcu, gdzie rozpoczęła się ich morska przygoda.

Przez najbliższy tydzień domem dla dziewiętnaściorga harcerzy starszych, wędrowników i instruktorów będzie pokład żaglowca s/y Baltic Beauty. Miejscem rozpoczęcia naszego rejsu jest Szczecin.

Po dotarciu do Szczecina i zrzuceniu żeglarskich worków na statku, udaliśmy się na miejsca pochówku patrona naszego Hufca – hm. Władysława Drobnego. Po zapaleniu znicza, oddaniu honorów oraz odśpiewaniu modlitwy harcerskiej, wróciliśmy na Wały Chrobrego aby skorzystać z możliwości zwiedzenia ORP „Poznań” oraz ORP „Bolko”.

W tym samym czasie w Szczecinie odbywa się największe żeglarskie wydarzenie sezonu – „Żagle 2023”. Oczywiście nie mogliśmy przegapić takiej okazji i udaliśmy się na oglądanie i zwiedzanie najwspanialszych żaglowców klasy A i B oraz mniejszych jednostek.

Nasz jacht był jednostką prowadzącą popołudniową paradę żaglowców. Chcąc stanąć na wysokości zadania i godnego zaprezentowania naszego żaglowca od razu po wejściu na pokład wzięliśmy się do pracy! Postawiliśmy w zatoce część z żagli, aby żaglowiec odpowiednio się prezentował.

Następnie dokonaliśmy podziału na wachty i pod okiem kapitana przeszliśmy szkolenie bezpieczeństwa oraz stanowiskowe. To był już ten moment, kiedy rozpoczęła się prawie-pełnomorska podróż. Wieczorem dopłynęliśmy do Trzebieży, aby pierwszą noc na jachcie spędzić jeszcze bez usypiającego bujania.

Poniedziałek rozpoczęliśmy od harcerskiego apelu. Przed wypłynięciem na pełne morze czeka nas jeszcze tylko chwilowy postój w Świnoujściu na zaprowiantowanie jachtu. Po tym wypływamy na naszą morską przygodę! Trzymajcie za nas kciuki, aby wiatr zawiał nam tak byśmy odezwali się z Karlskrony i w terminie dotarli do Gdańska!

Nasza morska wyprawa dofinansowana jest ze środków Gminy Miejskiej Żory.