Zakończyliśmy projekt Gramy dla Zmiany!
Finansowany z środków budżetu Gminy Miejskiej Żory, zgodnie z umową BRM.526.1.9.2020.AW

Projekt Gramy dla zmiany! , który był realizowany przez Hufiec ZHP Żory zakładał organizację różnych zajęć dla Żorzan, dzięki którym rozwiną swoje zainteresowania, pasje oraz nabędą nowe umiejętności.
Projekt powstał po to, aby zapewnić dzieciom i młodzieży dostęp do zajęć muzycznych we wszystkich dzielnic miasta udział w zajęciach muzycznych, bez konieczności zakupu drogich instrumentów, co często jest barierą nie do przeskoczenia dla dzieci z rodzin uboższych. Dodatkowo podczas zajęć promowano umiejętność gry na instrumentach jako atrakcyjne i rozwijające zajęcie dla dzieci i młodzieży, które z czasem może przerodzić się w prawdziwą pasję do muzyki. Podczas warsztatów dzieci korzystały z gitar klasycznych, ukulele, bębny oraz instrumenty akompaniujące.
Projekt składał się z dwóch etapów: zajęć pilotażowych oraz warsztatów gitarowych. W zajęciach wzięły udział dzieci i młodzież z następujących dzielnic: Śródmieście, Kleszczówka, Gwarków, Kleszczów, Sikorskiego, Powstańców Śląskich i Księcia Władysława, Pawlikowskiego (w tym podopieczni Świetlicy Horyzont). Łącznie we wrześniu 2020 roku przeprowadziliśmy 10 spotkań pilotażowych, każde trwające minimum 120 minut.
W zajęciach pilotażowych wzięło udział łącznie 200 osób. Do realizacji zadania niezbędny był zakup instrumentów. Podczas zajęć prowadziliśmy zapisy na regularne warsztaty gitarowe.
W ramach tego działania przeprowadziliśmy cykl zajęć muzycznych, które odbywały się raz w tygodniu, w dwóch grupach o zróżnicowanym poziomie trudności:
(1) Grupa podstawowa
(2) Grupa zaawansowana

Dzięki systemowi pracy w małych grupach mogliśmy efektywnie realizować zajęcia i indywidualnie podejść do uczestników. Zajęcia odbywały się w siedzibie Hufca ZHP w Żorach na terenie Żorskiego Centrum Organizacji Pozarządowych. Podczas okresu, który został objęty zakazem prowadzenia spotkań oraz działalności harcerskiej ze względu na zapobieganie rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19 zajęcia odbywały się w formie hybrydowej, tj. prowadzący znajdujący się w siedzibie hufca łączyli się online z uczestnikami poprzez platformę MS Teams (Office365), do której dostęp posiada Związek Harcerstwa Polskiego. Dzięki temu pomimo pandemii udało nam się zlikwidować barierę dostępności oraz prowadzić zajęcia w pełnych grupach. Dodatkowo ćwiczenia dla uczestników były przesyłane za pomocą portalu społecznościowego facebook.
Poprzez realizację projektu osiągnięto następujące rezultaty:
1. Objęto grupę 200 uczestników zajęciami pilotażowymi z zakresu gry na gitarze, rytmiki oraz akompaniamentu. Sposób pomiaru rezultatu – dokumentacja zdjęciowa (w załączniku).
2. Objęto grupę 30 uczestników regularnymi zajęciami gitarowymi. Sposób pomiaru rezultatu – lista obecności (w załączniku).
Organizując zajęcia pilotażowe daliśmy dzieciom i młodzieży możliwość spróbowania swoich sił w „czymś nowym” oraz zaangażowaliśmy ich w sposób aktywny do rozwijania nowych pasji. Jednym z kluczowych założeń projektu była likwidacja bariery dostępności – zapewniliśmy dzieciom i młodzieży z różnych dzielnic równy dostęp do zajęć, bez konieczności posiadania instrumentów oraz opłacania drogiego wpisowego na zajęcia muzyczne.
Dodatkowo, rezultatem twardym projektu jest zorganizowanie i prowadzenie warsztatów gitarowych dla dzieci i młodzieży z terenu miasta Żory – działanie to jest kontynuowane.