W nocy 1/2 kwietnia odbył się bieg sprawnościowy dla wędrowników, w którym wzięły udział 4 patrole. Celem biegu było przetestowanie umiejętności harcerzy w terenie miejskim i leśnym oraz umożliwienie im doskonalenia umiejętności harcerskich w praktyce, między innymi: nawigacyjnych, pionierskich i wspinaczkowych. Wyzwania postawione przez organizatorów biegu wymagały od nich dużej wytrzymałości i skupienia.

Zadania były zróżnicowane i sprawdzały różne umiejętności. Pierwsze zadanie polegało na nawigowaniu w mieście, gdzie drużyny musiały znaleźć określone miejsca i zapamiętać fragment kodu. Kolejnym etapem było wyznaczenie azymutów i poszukiwanie znaków patrolowych, które były ukryte w lesie. Następnie harcerze zostali poddani sprawdzianowi umiejętności pionierskich, podczas którego musieli wykonać praktyczne zadania związane z rozpalaniem ogniska i gotowaniem z użyciem podstawowego wyposażenia – wody i menażki. Kolejnym punktem biegu było zadanie alpinistyczne, w którym uczestnicy musieli pokonać krótką trasę linową oraz wykazać się… znajomością ważnych postaci z historii harcerstwa. Ostatnie zadanie dotyczyło znajomości przyrody – rozpoznawania ptaków.

Bieg był bardzo trudny i wymagał dużego wysiłku fizycznego oraz umysłowego. Mimo to, uczestnicy zachowali dobrą kondycję i motywację do końca trasy. Ostatecznie zwyciężyła drużyna, która pokonała trasę w najkrótszym czasie… a raczej dwie drużyny! Podczas ostatniego zadania patrole Wigry 1 i Wigry 2 połączyły się i wspólnie przekroczyły linię mety.

Na zwycięzców czekają drobne nagrody, które otrzymają podczas apelu 3 maja.