11.09.2021 światowy dzień pierwszej pomocy - piknik rodzinny

Harcerski Start!

Z okazji Światowego Dnia Pierwszej Pomocy patrol wędrowniczy zdobywający Znak Służby Zdrowiu zorganizował Piknik promujący bezpieczeństwo oraz zdrowy styl życia.

Światowy Dzień Pierwszej Pomocy

11 września obchodzimy Światowy Dzień Pierwszej Pomocy, ustanowiony przez Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca w 2000 r. Celem tego święta jest promowanie znaczenia pierwszej pomocy w ratowaniu zdrowia i życia.

Co roku tysiące ludzi umiera lub doznaje trwałego uszczerbku na zdrowiu na skutek tzw. nagłego zatrzymania krążenia, do którego często dochodzi w miejscach publicznych w obecności osób postronnych. Szybkie udzielenie pomocy (w ciągu 2-3 minut) w takim przypadku znacznie zwiększa szanse na przeżycie. Pierwsza pomoc to nie tylko ratowanie życia, ale również zdrowia, np.: w przypadku złamań, urazów czy drobnych poparzeń. Tego typu zdarzenia mają często miejsce podczas wypadków drogowych.

Wg badań GUS w 2020 roku najczęściej jednak dochodziło do wypadków czy zdarzeń losowych w domu pacjenta (prawie 80 % przypadków). Bez wątpienia dane te pokazują, że statystycznie to właśnie osobom bliskim najczęściej udzielamy pierwszej pomocy. W 2017 r. 67 % osób przebadanych przez CBOS, deklarowało, że umiałoby w razie wypadku udzielić pierwszej pomocy, przy czym jedynie 19% osób jest całkowicie pewnych swoich kwalifikacji w tej dziedzinie. Wynika z tego, że tylko co 5 osoba umiałaby udzielić pierwszej pomocy w sytuacji kryzysowej.

Uczenie przez działanie!

Jednym z fundamentów metody harcerskiej jest uczenie przez działanie, dlatego komendant pikniku pwd. Kuba Malikiewicz zdecydował się na promowanie zdrowia i bezpieczeństwa w formie aktywnej. Gośćmi naszego Pikniku byli strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Żorach – którzy zaprezentowali bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Pozostałe stanowiska zostały przygotowane przez zuchy i harcerzy naszego hufca.

W Pikniku wzięli udział przedstawiciele aż 13 drużyn harcerskich i gromad zuchowych wraz z rodzicami i przyjaciółmi. Przez cały dzień trwania imprezy odwiedziło nas ponad 350 osób. Dzięki lokalizacji na wolnym powietrzu i zachowaniu dystansu zrealizowanie tego wydarzenia było możliwe.

Piknik był finansowany z środków budżetu Gminy Miejskiej Żory.